Zmiany trądzikowe

Zmiany skórne o charakterze trądzikowym, w postaci zaskórników, grudek czy krost występują nie tylko u nastolatków w okresie dojrzewania. Co więcej – jest to problem dotykający nie tylko skóry twarzy. Może się również pojawiać w innych częściach ciała – zwłaszcza na plecach oraz na klatce piersiowej. Zmiany te mają charakter przewlekły, przy czym ulegają zmniejszeniu w miesiącach, w których ciało jest wystawiane na działanie promieni słonecznych.
Trądzik pospolity to jedno z najpopularniejszych schorzeń skóry oraz jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u kosmetyczki czy dermatologa. Można wyróżnić kilka odmian trądziku – mających różny poziom nasilenia zmian, a także odmienny charakter, genezę. Są to m.in.:

•    Trądzik młodzieńczy – to schorzenie, w którym przeważają zaskórniki i wykwity grudkowe, umiejscowione głównie na twarzy i plecach. Zmiany są najbardziej nasilone w okresie dojrzewania, po kilku latach zaś ustępują. Ten trądzik jest wywołany zmianami hormonalnymi. Nieprawidłowości dotyczą głownie chłopców, oraz kobiet, szczególnie w czasie miesiączki, kiedy równowaga hormonalna jest zachwiana. Przyczyną trądziku hormonalnego może być także stres, niektóre leki, środki antykoncepcyjne. Zwykle trądzik ustępuje po okresie 4 lat, może jednak trwać o wiele dłużej, jeśli ma ostrzejszy przebieg.
•    Trądzik ropowiczy  –  który charakteryzuje pojawienie się torbieli ropnych. Goją się one poprzez bliznowacenie (niestety w wyniku tego na skórze pozostają blizny – mogą one być jednak leczone w gabinecie kosmetycznym).
•    Trądzik skupiony – oprócz torbieli ropnych, nacieków, pojawiają się też liczne i duże zaskórniki. Gojenie również następuje poprzez bliznowacenie. Trądzik ten występuje tylko u mężczyzn, nie tylko na twarzy, ale również w okolicach pachwin, pach czy pośladków.
•    Najcięższą postacią jest trądzik z objawami ogólnymi o ciężkim przebiegu. Oprócz zmian skórnych występują objawy ogólne zapalenia (gorączka, wysokie OB, leukocytoza) i bóle stawowe. W zdjęciu RTG można stwierdzić zmiany w stawie mostkowo-obojczykowym.
Niezależnie od tego, jaką postać trądziku posiada pacjent, konieczne jest podjęcie leczenia. Zwłaszcza, że trądzik występujący na ciele zazwyczaj jest dużo trudniejszy do pokonania. Nie należy wstydzić się wizyty w gabinecie dermatologicznym. Często jest to jedyne miejsce gdzie możemy uzyskać profesjonalną poradę i pomoc.