Trądzik u ososby dorosłej

Trądzik jest chorobą skóry, którą kojarzy się głównie z okresem dojrzewania. Takie przypadki stanowią około 80 procent wszystkich zmagających się z tym problemem. Może jednak występować również między 34 a 44 rokiem życia, choć dzieje się tak dużo rzadziej. Wpływ na występowanie trądziku na skórze dojrzałej ma z pewnością to, jaki prowadzimy tryb życia, sposób odżywiania, stres i inne czynniki zewnętrzne.Trądzik jest chorobą skóry – konieczna jest więc terapia u lekarza specjalisty. Nie wystarczą wizyty u kosmetyczki. Czasami mogą one nawet zaszkodzić. Na Zachodzie dawno już zrezygnowano z czyszczenia skóry w gabinetach kosmetycznych. Takie postępowanie może spowodować opóźnienie gojenia się ran a nawet nieestetyczne blizny.

Dermatolog pomoże nam w sposób profesjonalny poradzić sobie z trądzikiem, a nie tylko zatuszuje jego obecność. Dobre leki są koniecznością.Trądzik u dorosłych znacząco różni się od trądziku młodzieńczego: obejmuje on najczęściej dolne części twarzy oraz szyję, dekolt i plecy. Rodzaj zmian także jest inny – charakteryzuje je silniejszy stan zapalny, ale jednocześnie łagodniejszy przebieg oraz mniejsza liczba zaskórników. Choroba ta u dorosłych ma jednak charakter przewlekły (trwa zwykle ponad 5 lat) i może mieć również niekorzystne skutki dla sfery psychicznej i emocjonalnej.

Oprócz wizyty u dermatologa – która jest absolutną koniecznością, zalecane są także spotkania z psychologiem. Odpowiednie leczenie to nie tylko stosowanie właściwie dobranych preparatów, suplementów diety czy regularne odwiedzanie kosmetyczki. Należy przygotować się na dłuższy czas trwania terapii.Jednym ze sposobów na zmiany skórne jest stosowanie kwasu azelainowego , który ma działanie: ograniczające tłustość skóry, odblokowujące pory, zapobiegające zaskórnikom oraz przeciwbakteryjne i przeciwzapalne (m.in. likwiduje zaczerwienienie i obrzęk wokół zmian trądzikowych). Kwas ten można stosować w formie kremu, żelu. Popularne jest również leczenie za pomocą antybiotyków przyjmowanych doustnie. Najważniejsze jednak, to uświadomić sobie, że trądzik jest chorobą i żadne maskowanie go makijażem nie będzie pomocne.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *