Trądzik u nastolatków

Trądzik w wieku nastoletnim często bywa traktowany jako problem „typowy”. Przez dorosłych jest lekceważony, zaś u rówieśników wywołuje złośliwe komentarze… Tymczasem jest to skutek zmian hormonalnych i jak każda nieprawidłowość w funkcjonowaniu organizmu – wymaga leczenia. Brak właściwej terapii wzmaga tylko problem, co więcej, sprawia, że trądzik rozprzestrzenia się po całym ciele, zaostrzają się też jego objawy (może dojść np.  do stanów zapalnych oraz do powstawania trwałych blizn). Trądzik stanowi również problem natury psychologicznej – może być źródłem kompleksów, wstydu, a w efekcie – izolacji nastolatka.Skąd bierze hormonalnych towarzyszących procesom dojrzewania organizmu. się trądzik? Najprościej rzecz ujmując – ze zmian hormonalnych, powodujących m.in. łojotok oraz stany zapalne skóry. Trądzik nie jest spowodowany brakiem higieny – wbrew obiegowym opiniom.

Właściwa pielęgnacja skóry pozwala jednak zapobiegać występowaniu tej przypadłości, lub znacząco ją ograniczać (jeżeli zmiany już zaistniały, ale są niewielkie). Przede wszystkim należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu skóry, specjalnymi preparatami do tego przeznaczonymi. Zalecane są zwłaszcza kosmetyki do cery trądzikowej, zawierające w składzie związki siarki, kwas salicylowy, lub ścierające drobinki. Należy również stosować kremy nawilżające – o działaniu antybakteryjnym, nieobciążajace i tak tłustej skóry.

Niestety często zwykła pielęgnacja nie wystarcza, aby problem zneutralizować. Konieczne jest wtedy użycie specjalistycznych preparatów do cery trądzikowej, dostępnych w aptekach (zawierających kwas azelainowy czy nadtlenek benzylu) bez recepty. Kwas ten ma właściwości hamujące rozwój bakterii generujących trądzik, oraz wzrost warstwy rogowej naskórka, natomiast nadtlenek – jest zalecany szczególnie przy licznych zaskórnikach.

Nie zawsze udaje się jednak wyleczyć trądzik bez pomocy dermatologa. Jeżeli dolegliwość ta nie chce ustąpić – wizyta w gabinecie lekarskim jest koniecznością. Zazwyczaj pacjent otrzymuje wtedy receptę na antybiotyki lub tzw. retinoidy – leki na bazie witaminy A. Farmaceutyki są dostępne zarówno jako maści, jak i w formie tabletek (mają najmocniejsze działanie). Terapię należy przeprowadzać pod kontrolą lekarza – możliwe są bowiem skutki uboczne.

W przypadku jakiejkolwiek terapii – czy domowej, czy u specjalisty – podstawą walki z trądzikiem jest jednak systematyczność. Problemu trądziku nie można bagatelizować.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *