Nawilżanie skóry

O tym, że o cerę należy dbać pamiętają wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Jednakże na co dzień wciąż łatwo jest nam zapomnieć, że skóra wymaga intensywnego nawilżania, i to obojętne, czy jest tłusta, mieszana czy sucha.

Dlaczego nawilżanie jest tak istotne? Ponieważ dzięki niemu możemy nieco „oszukać” czas, sprawić, że skóra dłużej pozostanie jędrna, sprężysta, a zimą – nadal będzie promienna.
Nawilżanie nie jest tylko kwestią estetyki – to także inwestycja w zdrowie.

Oczywiście, wybierając preparaty nawilżające, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę potrzeby naszej skóry. Na szczęście – obecnie w drogeriach dostępne są kosmetyki dopasowane do każdego rodzaju cery.
Trzeba przy tym pamiętać, że pewne czynniki zewnętrzne mogą skórę przesuszać, a przy tym wzmagać jej zapotrzebowanie na substancje nawilżające. Czynnikami tymi są: różnice temperatur, nadmierna ekspozycja na słońce, mroźna zimowa aura, długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, złe nawyki żywieniowe, stres…Niekorzystnie na cerę wpływają również wszelkiego rodzaju używki – a zwłaszcza papierosy.

Skórze należy dostarczać odpowiedniej ilości wilgoci nie tylko od zewnątrz, ale również spożywając w ciągu dnia znaczne ilości wody, owoców i warzyw. Latem dobrym rozwiązaniem jest również używanie wody w atomizerze, do zraszania cery (należy jednak pamiętać, by wilgoć następnie osuszyć, gdyż paradoksalnie pozostawianie wody na skórze przyspiesza jej wysuszanie).

Dlaczego jeszcze warto nawilżać skórę? Ponieważ przesuszona zaczyna się łuszczyć, jest również bardziej podatna na pojawianie się zmarszczek.
Podstawą powinno być oczyszczanie skóry oraz aplikacja odpowiednio dobranego kremu. Kosmetyk ten wspomaga bowiem mechanizmy wiążące wodę w skórze, zawiera również lipidy i ceramidy (uszczelniające naskórek) oraz witaminy (odżywiające go).
Substancje takie jak ekstrakt z aloesu, czy wyciągi z alg doskonale wspomagają cerę także w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Dobrym sposobem na nawilżenie jest również stosowanie masek – zarówno profesjonalnych jak i tych do użytku domowego. Maski są przydatne zwłaszcza zimą, kiedy sporo czasu spędzamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, oraz latem – gdy intensywnie wystawiamy skórę na działanie promieni słonecznych. Oczywiście również te preparaty muszą być dostosowane do potrzeb cery. Przy braku problemów niekoniecznie trzeba się od razu radzić specjalisty, ale warto np.  odbyć konsultację na dniach otwartych w jakimś salonie (często są one organizowane przez różne sieci drogerii czy firmy kosmetyczne). W ten sposób można łatwo poznać potrzeby swojej skóry oraz nauczyć się jej prawidłowej pielęgnacji.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *