Leczenie zapalenia mieszków włosowych

Problem zapalenia mieszków włosowych może dotknąć każdego. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o higienę osobistą, stosowanie antyperspirantów oraz środków antybakteryjnych do pielęgnacji skóry.
Zapalenie mieszków włosowych jest chorobą wywoływaną przez czynniki zakażające.
Do najczęstszych objawów należą: zaczerwienienie okolicy mieszków włosowych, świąd, stan zapalny, oraz ropiejące guzki. Do charakterystycznych zmian należą czyraki.
Do nieinfekcyjnych zapaleń mieszka zaliczamy zmiany o podłożu trądzikowym. Wykwity możemy zaobserwować przede wszystkim w miejscach, gdzie produkcja sebum jest największa – zaliczamy do nich twarz, ramiona i plecy. Zmiany leczone są antybiotykami.
Wiele zmian charakteryzuje się nieznanym pochodzeniem, przez co metody leczenia i diagnozowanie mogą być znacznie trudniejsze.

Można wyróżnić kilka rodzajów zapalenia mieszków włosowych: bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze, grzybicze. Wspólny jest dla nich fakt, że zawsze musi dojść do zakażenia.
Do infekcji – paradoksalnie – może prowadzić nie tylko brak właściwej higieny, ale również zbyt inwazyjne zabiegi pielęgnacyjne. Zapalenie mieszków włosowych może być również spowodowane zbyt częstym goleniem (a w efekcie podrażnianiem). Na tę postać cierpią głównie mężczyźni, zmiany pojawiają się wtedy w okolicach twarzy oraz szyi. Jednak najczęściej zapalenia bakteryjne dotykają dzieci i niemowląt – jednakże są to przypadki niezbyt groźne i pojawiające się okresowo. Zazwyczaj wystarcza odpowiedni farmaceutyk, stosowany regularnie (w okolicach pach, pośladków oraz nóżek).

Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych? Zazwyczaj konieczna jest wizyta u dermatologa. Pomaga on dobrać odpowiedni preparat. Często jest to maść z mupirocyną. Jeżeli jednak kilkudniowa kuracja nie przynosi efektów, konieczne jest zastosowanie leków doustnych.
W przypadku czyraków zalecana jest regularna dezynfekcja zakażonego miejsca, a także stosowanie kompresów i maści. Różne rodzaje zapaleń wymagają odmiennych sposobów leczenia.

Dodatkowo, jeżeli skóra jest sucha konieczne jest jej nawilżenie a także usuwanie (regularne) zrogowaciałego naskórka. Najlepiej robić to za pomocą preparatów dostępnych w aptekach.
Ważne, aby zmienione chorobowo miejsce rozgrzewać kompresami – przyspiesza to dojrzewanie czyraka. Te zmiany skórne goją się samoistnie, poprzez wydalanie zawartości na zewnątrz bądź też wchłonięcie jej do wnętrza organizmu. Niestety leczenie zapalenia mieszka włosowego w jego przewlekłej formie może trwać bardzo długo. Mowa tu nie tyle o okresie kilku miesięcy, co lat. Poza przyjmowaniem antybiotyków oraz pielęgnacją z zewnątrz zaleca się również uzupełnianie poziomu witaminy C i witamin z grupy B w organizmie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *